A58/127
Jan Nowopacký (1821-1908)
KRAJINA S PASÁČKEM
Olej na dřevě, 22x33 cm, sign. vpravo dole „JNowopacký“. Rámováno. Stav A.
Jan Nowopacký - český malíř, krajinář, grafik. Bývá řazen do okruhu tzv. vídeňské krajinomalby 60. let 19. stol., která spojuje prvky romantické krajiny s realistickým detailem. Byl žákem prof. Schrotzberga, od r. 1842 studoval na Akademii ve Vídni (profesoři Gselhofer, Steinfeld, Edner, Mösmer). Podnikl studijní cesty do Alp, Tyrolska, Itálie. V letech 1880-1895 působil jako správce císařské obrazárny ve Vídni. Po svém penzionování se vrátil do Čech, kde byl objeven až na sklonku svého života. První souhrnné výstavy v Čechách se dočkal až v r. 1902.