A58/212
STOLNÍ LAMPA
USA, Illinois, Macon County, Decatur, Robert Faries (1837-1919)
Čechy Teplice; USA Illinois,
zač. 20. stol.
Elektrická stolní lampa v secesním tvarosloví, stínidlo z bílého opálového skla, vrstveného růžovými a zelenými nálepy, Čechy, sklárna Josef Rindkopf Teplice. Nastavitelné a ohebné mosazné rameno na široké kruhové podstavě, v. max. 60 cm, značeno výrobcem. Pravděpodobně původní montáž reprezentující výrobek prokazující exportní aktivity českých skláren na počátku 20. stol. Stínidla k elektrickým lampám objednávaly americké, ale i evropské firmy od českých výrobců s oblibou. Známé jsou výstavní vzorníky stínidel firmy Loetz, Viléma Kralika syn/ Wilhelm Kralik Sohn a dalších předních českých sklářů.