A58/702
Václav Hynek Mach (1882-1958)
KLEČÍCÍ ŽENA
Návrh.
Čechy, Praha, Franta Anýž
Plaketa s motivem klečícího ženského poloaktu s pozdviženou pravou paží a vlajícími vlasy, ztvárněným ve vysokém reliéfu; bronz patinovaný, sign. vlevo dole „MACH“, vpravo dole značeno výrobcem. 22,5x14 cm, adjustováno na dřevěném lakovaném podstavci, celková v. 29 cm.
Václav Hynek Mach - brněnský sochař, studoval na Akademii v Praze u J. V. Myslbeka. Věnoval se sochařské tvorbě pro architekturu, vytvořil řadu realizací v Brně, mj. alegorické plastiky na základní škole na Slovanském náměstí (1913), plastiky na průčelí Cyrilometodějské záložny na Zelném trhu (1913-1916) či plastiky atlantů na fasádě Nemocenské pokladny (1936).