Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Vzpomínky

A60/044

František Vobecký (1902-1990)

VZPOMÍNKY

1935
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 60. let 20. stol. 397x280 mm. Publ.: Antonín Dufek (ed.), Česká fotografie 1918 - 1938 ze sbírek Moravské galerie v Brně, Brno 1981, s. 81.; V. Birgus - J. Mlčoch, Česká fotografie 20. století, Praha 2010, s. 108; V plném spektru (kat. výst.), Moravská galerie v Brně 2001, s. 229., V. Birgus (ed.), Česká fotografická avantgarda 1918-1948, Praha 1999, s. 234. Stav A.

Český malíř, fotograf a pedagog. Povoláním krejčí, pracoval jako modelář a střihač módních salonů Rosenbaum a Podolská v Praze. Ve výtvarném umění byl samoukem, navštěvoval jen ve 20. letech večerní kurzy kreslení. 1931-1949 byl členem SVU Mánes. Fotografovat začal koncem 20. let. Nejdříve vytvářel reprodukce vlastních malířských děl, později zachycoval předměty denní potřeby a detaily soch či kamenů v přírodě, z nichž komponoval zátiší. Jeho fotografie jsou ovlivněny surrealismem a poetismem. Od pol. 30. let vytvářel fotomontáže a koláže z vlastních fotografií. K tématům jeho prací patřila netradiční spojení běžných předmětů a také surrealistické ženské akty. Vystavoval na Mezinárodní výstavě fotografie v r. 1936 v Praze a na Výstavě československé avantgardy tamtéž (1937). Samostatné výstavy měl v r. 1985 na Staroměstské radnici a 1996 v Pražském domě fotografie.

Vyvolávací cena: 12 000 Kč
Vydražená cena: 25 000 Kč
Prodáno