A60/048
František Kollár (1904-1979)
PRALINE
30. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 296x235 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou název díla.
Stav A/B.
Lehce roztřepené rohy.
František Kollár - francouzský fotograf slovenského původu. Fotografoval od 14 let, ve 20 letech emigroval do Paříže. Zde pracoval v několika fotografických studiích, kde poznal francouzskou avantgardu, od roku 1930 provozoval vlastní ateliér. Proslavil se rozsáhlým cyklem dokumentace jednotlivých zaměstnání v zemi (La France travaille), řadí se mezi představitele hnutí Nové věcnosti. Ve 30. a 40. letech pracoval pro francouzské a německé časopisy, např. módní žurnál Harper`s Bazaar. Stal se průkopníkem reklamní fotografie, roku 1938 byl za ni oceněn Grand prix. Portrétoval také nejvýznamnější francouzské osobnosti (R. Dufy, J. Cocteau, E. Piaf).