Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Dvojice fotografií z Prahy

A60/060

Illek & Paul (1931-1939)

DVOJICE FOTOGRAFIÍ Z PRAHY

30. léta 20. stol.
Černobílé bromostříbrné fotografie na lesklém papíru, původní autorské zvětšeniny. 140x122 mm (174x128 mm) a 170x123 mm (180x131 mm). Verso značeno autorskými razítky, v 1. příp. také razítkem "Redakce Náš Rozhlas" a "2. V. 1939", další poznámky tužkou. Fotografie sochy od J. V. Myslbeka: Studie hřebce Arda v životní velikosti a detail fiál vnějšího opěrného systému katedrály sv. Víta. Stav A/B.
Drobná skvrna při horním okraji, nalomený levý horní roh.

První česká soukromá fotografická agentura Press Photo Service Illek & Paul, založená 1932 Alexandrem Paulem (1907-1981), Františkem Illkem (1904-1969) a Pavlem Altschulem (1900-1944, odešel v r. 1934). Ve 30. letech patřila firma k nejvýznamnějším domácím ateliérům zabývajícím se užitou a reklamní fotografií a snímky památek. 1939 se změnil název firmy na Illek & Paul, 1948 byla firma zrušena, přičemž spolupráce Paula s Illkem pokračovala do 1956. V agentuře pracovali významní fotografové, mj. Vilém Heckel, Jindřich Brok, Fred Kramer, Dagmar Hochová či Lumír Rott. Press Photo Service / Illek & Paul byl nejvýznamnějším moderním ateliérem 30. a 40. let, který do značné míry udával tón užité a reklamní fotografie i fotografie památek. Jeho pracovníci pružně reagovali na domácí i světové podněty piktorialismu i moderní fotografie.