Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > bez názvu

A60/082

Jan Svoboda (1934-1990)

BEZ NÁZVU

1966
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 255x205 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou datace a další poznámky. Stav A/B.

Český fotograf. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Jeho rané dílo bylo výrazně inspirováno tvorbou Josefa Sudka, hlavně díky volbě námětů prací. Vytvářel především zátiší, co nejjednodušší kompozice s minimem předmětů, kde však vyniklo nasvícení a precizní aranžmá. Fotil často pohledy na běžné předměty, jako např. stůl, okno, konvici, hrušky apod. Důležitá pro něj byla práce se světlem, vyhýbal se ostrým kontrastům, využíval jemných nuancí v odstínech šedé. Své fotografie zvětšoval na velké formáty, adjustoval je na tvrdé kartony a nerámoval je. Své dílo do hloubky filosoficky promýšlel a snažil se reflektovat vlastní tvorbu a znovu ji přepracovávat. Na přelomu loňského a letošního roku mu Moravská galerie v Brně uspořádala velkou monografickou výstavu s názvem Nejsem fotograf, ke které vyšla stejnojmenná monografie.

Vyvolávací cena: 19 000 Kč
Vydražená cena: 19 000 Kč
Prodáno