Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Česnek

A60/084

Eva Fuková (1927-2015)

ČESNEK

60. - 70. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 171x221 mm. Verso značeno autorským razítkem. Stav A/B.
V horní části a pravém horním rohu lehce pokrčeno, v obrazové ploše drobná skvrnka od pera.

Fotografka českého původu, která prožila velkou část svého života v USA. Vystudovala malbu na Akademii výtvarných umění u V. Rady a od r. 1951 se soustavně věnovala fotografii. V 60. letech byla jednou z nejvýznamnějších osobností české fotografie, jako první ženě-fotografce jí v roce 1963 vyšla knižní monografie. V roce 1967 emigrovala s dcerou a manželem, malířem V. Fukou, do USA, kde se živila také jako fotografka, a to velmi úspěšně. Zde se věnovala především velkoformátové fotografii, zejména technikou multipláže, jež využívá princip koláže z více negativů, které se na pozitivu skládají ve výsledný obraz. V začátcích tvorby se klonila k surrealismu a poetismu. Vždy hledala neobvyklá spojení motivů, odkazující též k surrealistické tradici. Nastálo se vrátila do Čech v r. 2002. Na začátku roku 2013 jí pražská Leica Gallery uspořádala výstavu "Pábení" a vydala obsáhlou monografii.

Vyvolávací cena: 12 000 Kč