A60/108
Miloš Spurný (1922-1979)
KONEC LUŽNÍCH LESŮ
70. léta 20. stol.
Fotokoláž složená z 8 dílů: Černobílé bromostříbrné fotografie na lesklém papíru, původní autorské zvětšeniny. 664x251 mm. Verso značeno autorskými razítky, kuličkovým perem rukou Věry Spurné, vdovy: "Miloš Spurný: Konec lužních lesů - oblast pod Pavlovem 70. léta (8x snímek)".
Temně surreálná práce je příkladem nejen uměleckého vidění Miloše Spurného, ale také a především silnou kritikou partajně řízeného krajinného hospodaření. Miloš Spurný, doktor přírodních věd a kandidát věd velmi nevybíravě kritizoval způsob hospodaření zejména na Vysočině a jižní Moravě, byl velikým odpůrcem narovnávání vodních toků a devastace přirozeně meandrujících koryt řek (ty zachytil v cyklu fotografií Sbohem staré řeky). Taktéž lužní lesy zejména v okolí Mušova považoval za výjimečný biotop a tvorbu Novomlýnských nádrží tvrdě odsuzoval. Od konce 60. let zachycoval ostrůvky původní krajiny, dokumentoval devastaci přirozeného krajinného rázu a zařadil se tak mezi jedny z prvních Evropských fotografů ekologů.