Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Madona s dítětem v krajině

A60/146

Aegidius Sadeler (1570-1629)

MADONA S DÍTĚTEM V KRAJINĚ

1597
Mědirytina na papíře, 343x245 mm, značeno vlevo dole "Cum print S. C. M.tis" a při spodním okraji "Albertus Durer almanus inventor / S. C. M.tis sculptor Aegid: Sadeler sculpsit.". Paspartováno.

Aegidius Sadeler – člen rozvětvené antverpské umělecké rodiny. Spolu se svými strýci Raphaelem a Janem Sadelerem se stali významnými představiteli nizozemského manýrismu na poli grafiky. Narodil se v Antverpách a jeho otcem byl Egidius st. Léta 1587-1593 strávil v Německu a Itálii. Od roku 1597 až do své smrti, s výjimkou krátké cesty do Mnichova 1611, působil jako dvorní mědirytec na rudolfínském dvoře v Praze, později ve službách Matyáše a Ferdinanda II. (během pražského pobytu vyučoval 1622-1623 Joachima von Sandrarta). Od roku 1601 jsou doloženy i Sadelerovy aktivity nakladatelské. Týkaly se mimo jiné panoramatu Von Ursprung und Erbauung der löblichen Stadt Prag (Praha? 1606), který dle předlohy Philippa van den Bossche rytecky realizoval Hans Wechter st. Jako rytec a nakladatel spolupracoval Egidius Sadeler ml. s Jiřím Černým z Černého Mostu. U Sadelerova alba Vestigi della antichita di Roma, Tivoli, Pozzuolo et altri luochi (Praha 1606) s 50 architektonickými mědiryty lze tisk Černého jen předpokládat (nakladatelem tohoto i mladšího vydání v Římě 1660 byl Egidiův bratranec Marcus). Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.