Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Bez názvu

A60/183

Václav Zykmund (1914-1984)

BEZ NÁZVU

1963
Akvarel na papíře, 300x216 mm, signováno a datováno vpravo dole "V. Skládankovi srdečně jeho V. Zykmund, 63".

Václav Zykmund - český výtvarný kritik a teoretik, malíř, fotograf, grafik, básník, spisovatel, překladatel, filmový tvůrce, pedagog, zakladatel surrealistické Skupiny Ra v Brně a edice Ra v Rakovníku. Studoval deskriptivní geometrii a kreslení na Fakultě architektury UK a na ČVUT, z politických důvodů studium nedokončil. V letech 1948–1952 se věnoval loutkovému a kreslenému filmu. Přednášel na FF MU (tituly PhDr. a CSc.), JAMU a externě také na VŠVU v Bratislavě. Mezi léty 1960–1972 vedl Katedru výtvarné teorie a výchovy na FF UP v Olomouci (od r. 1966 docentem), v 70. letech byl lektorem IVF. Byl členem SVU Mánes v Praze, SVU moravskoslezských Aleš v Brně či Skupiny Parabola. V letech 1952–1972 se věnoval teorii umění a estetice. Po r. 1972 nesměl z politických důvodů učit a publikovat mohl pouze pod cizími jmény, takže se opět soustředil na výtvarnou, spisovatelskou a filmovou činnost. Zykmund fotografoval od mládí, první "volné" fotografie pocházejí z počátku 30. let (funkcionalistické diagonální kompozice z městského prostředí), následovaly soubory letorosty (ca 1935-1945), fotogramy (1936, 1944), snímky z Mukačeva (1937-1938), experimentální práce (např. zvětšenina zmačkaného celofánu, 1936), akty (s přestávkami 1934-1944), portréty (1935-1945). Po roce 1945 se fotografii věnoval okrajově, od konce 50. let do své smrti však patřil k předním fotografickým publicistům. V 70. a 80. letech publikoval z politických důvodů pod různými pseudonymy. Zykmundova inscenovaná fotografická díla výrazným způsobem formovala český surrealismus. První surrealisticky laděné snímky jsou datovány do roku 1933, tedy rok před založením Skupiny surrealistů v ČSR. Stěžejní dílo pochází z roku 1944, kdy uspořádal s Annou Korečkovou a později s členy skupiny Ra akce, kterým se říkalo řádění. Z jedné z těchto akcí vznikla bibliofilie složená z textů L. Kundery a fotografií V. Zykmunda - Výhružný kompas. Fotografie často vznikaly za aktivní spoluúčasti Miloše Korečka, který občas fotografoval podle režie V. Zykmunda, jindy zvětšoval Zykmundem pořízené fotografie. Rozlišit dnes práce těchto autorů ze 40. let nebývá vždy snadné. Fotografie Václava Zykmunda jsou zastoupeny v mnoha českých i světových sbírkách, jako jsou např.: The Museum of Fine Arts v Houstonu, Museum of Modern Art v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži, Albertina ve Vídni a mnohé další.