Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Vlastimil Amort (1880-1950): Poslední dopis

A61/101

VLASTIMIL AMORT (1880-1950): POSLEDNÍ DOPIS

Bronzově patinovaná sádra na dřevěném podstavci, celk. v. 31 cm, rytá sign. "Vl. Amort" a zn. "Poslední dopis". Poprsí zobrazuje významného legionáře a plukovníka legií v Rusku Josefa Jiřího Švece. Ten se po vypuknutí války přihlásil jako dobrovolník do České družiny, kde se podílel na provádění rozvědek. Největší slávu si získal jako velitel 8. roty 1. střeleckého pluku. Úspěšně bojoval v bitvě u Zborova v červnu 1917. Za své hrdinství byl povýšen na poručíka. Jako velitel 3. praporu 1. pluku bojoval v bitvách o Kazaň, Penzu, Lipjag a o dobytí Samary. Švec je zde znázorněn při psaní dopisu na rozloučenou, který po něm zůstal, když si 25. října 1918 vzal život, protože jeho podřízení pod vlivem nepřátelské propagandy odmítli splnit rozkaz. Až tento jeho čin pohnul československé vojáky ke splnění rozkazu. Na Švecovu památku vzniklo několik pomníků, např. v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Pelhřimově či v Praze Na Pohořelci, některé však již neexistují. Nově mu byl odhalen pomník v roce 2010 v Třebíči, kde původně začínal se svou učitelskou kariérou. Stav B. Český sochař, působil v Uherském Brodě a Uherském Hradišti, kde realizoval např. atlanty na nároží domu, jež nechalo město na své náklady v r. 2011 restaurovat jako mimořádnou městskou památku. Roku 1911 se usadil v Moskvě, kde zvítězil v soutěži na pomník advokátovi N. Plavkovi a vytvořil reliéfy na divadle na Arbatském náměstí či pomník cara Mikuláše. Po válce nastoupil do pražského ateliéru Franty Anýže. Realizoval reliéf s podobiznou Mistra Jana Husa v Husově sboru v pražských Vršovicích.