A61/308
Hans Makart (1840-1884)
INTERIÉROVÁ STUDIE
Olej na plátně, 78x58 cm, sign. vpravo dole "Hans Makart". Rámováno. Stav B. Plátno na zadní straně na několika místech přelepeno.
Hans Makart se v roce 1851 zapsal na Akademii výtvarných umění a studoval u Karla Theodora von Pilotyho. V roce 1862 podnikl cesty do Londýna a Paříže a dále absolvoval studijní pobyty v Itálii v letech 1863, 1864 a 1866. Jeho vzory byli především Tizian a Rubens. Makartova díla jsou charakterizována smyslností a patosem, vše za účelem teatrálního efektu. Toto působení je také označováno jako barevné opojení. Dnes se mluví o "Makartově stylu bydlení" a bytového zařízení 19. století, které je charakterizováno pompou, těžkými sametovými závěsy, obklady stěn a mohutnými lustry.