A61/445
Rudolf Wels (1882-1944)
VÁZA MOSER
Čechy, Karlovy Vary, Moser,
20. léta 20. stol., návrh 1922
Váza hruškovitého tvaru z modrofialového skla na nízké patce, leptaný a zlacený dekor s motivy poletujících volavek a rajek.
V. 25 cm.
Značeno: „made in Czecho Slovakia Moser Karlsbad“.
Lit.: J. Mergl – L. Pánková, Moser 1857-1997, Karlovy Vary 1997, s. 118 a 345.
Architekt a návrhář, vystudoval vídeňskou akademii. V letech 1912-1914 spolupracoval s Adolfem Loosem. Po r. 1918 začal realizovat menší stavby v severozápadních Čechách, během 20. a 30. let pak uskutečnil celou řadu hlavně lázeňských staveb v Karlových Varech, včetně přestavby sklárny Moser, s níž v letech 1921-1926 spolupracoval také jako návrhář. Zemřel v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau.