Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Kytice

A62/236

Václav Rabas (1885-1954)

KYTICE

Olej na plátně, 22,5x34 cm, sign. vpravo dole „Rabas“. Rámováno. Stav A.

Václav Rabas - český malíř, který mezi prvními získal titul národního umělce. Byl členem Umělecké besedy, Spolku Mánes, spoluzakladatelem Sdružení českých umělců a grafiků Hollar a patřil mezi tzv. pátečníky. Ve svém díle vstřebával různé vlivy, které úspěšně promítal do uzavřeného okruhu témat, jimž se věnoval. Čerpal mnoho z 19. století pro figurální alegorie i krajinomalbu, v níž navazoval na impresionismus. V barevné kompozici i prostorovém rozvržení obrazu ho ovlivnil Paul Cézanne. Jako již více než padesátiletý využíval magický realismus.