Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Oranisko

A62/259

Čeněk Dobiáš (1935-1985)

ORANISKO

1964
Olej na plátně, 69x89,5 cm, sign. a dat. vpravo dole „Dobiáš 64“. Vzadu razítko „Vystaveno v Galerii umění Karlovy Vary“. Rámováno. Stav A.

Čeněk Dobiáš - pracoval nejprve jako kreslič map a propagační výtvarník pro firmu ZKL v Brně, než se rozhodl věnovat samostatné malbě. Jeho oblíbenými náměty byly ženské akty i portréty, postavy romského ghetta, krajiny i kytice. Paralelně vedle volného realismu tvoří i geometrizující obrazy zejména industriální krajiny. Jeho dílo se vyznačuje výraznou, sytou barevností. Dobiáš byl členem SVU Aleš nebo brněnské Skupiny M.