A62/367
STOLNÍ LAMPA
USA, Illinois, Macon County, Decatur, Robert Faries (1837-1919), sklo Čechy (Teplice) , zač. 20. stol.
Elektrická stolní lampa v secesním tvarosloví, stínidlo z bílého opálového skla, vrstveného růžovými a zelenými nálepy, zhotovila zřejmě sklárna Josefa Rindkopfa v Teplicích. Nastavitelné a ohebné mosazné rameno na široké kruhové podstavě, v. max. 60 cm, značeno výrobcem. Pravděpodobně původní montáž reprezentuje výrobek, prokazující exportní aktivity českých skláren na počátku 20. století. Stínidla k elektrickým lampám objednávaly americké, ale i evropské firmy od českých výrobců s oblibou. Známé jsou výstavní vzorníky stínidel firmy Loetz, Wilhelm Kralik Sohn a dalších předních českých sklářů.