Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Dóza - váza

A62/419

DÓZA - VÁZA

Čechy, Harrachovské sklárny, Nový Svět v Krkonoších nebo Rakousko, Vídeň, J. Schreiber & Neffen 70. - 80. léta 19. stol.
Dóza v novorenesančním stylu z černého hyalitového skla, ze stran zploštělý kulovitý tvar na vyšší patce kruhového půdorysu, horní třetina tvoří odnímatelné víko s úchytem v podobě kónické vázičky, jejíž okraj je vybroušen do zoubkovitých výběžků, stejně jako patka. Historizující ornamentální dekor je malován opakním bílým emailem a zlatem, na pohledové straně antikizující výjev sedícího muže se dvěma loveckými psy v krajině. V. 23,3 cm. Oba kusy číslovány barvou "7.". Stav restaurováno. Srov.: M. Vejrostová, Sklo luxusní a dekorativní. Produkce Reichů a Schreiberů 1850-1918, MG Brno 2010, s. 48-51.