Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Souprava na chřest

A62/786

SOUPRAVA NA CHŘEST

Morava, Moravská Třebová, firma František Bibus 30. léta 20. stol.
Souprava 11 ks kleští na chřest, obecný kov postříbřený, d. 12 cm, značeno výrobcem. Stav A. Z majetku paní V.

Roku 1883 otevřel v místě současných firem TONER a ABNER třebovský občan pan František Bibus stříbrnickou dílnu – podnosy, pudřenky, cigaretová pouzdra, dózy. Rozvoj výroby později i stříbrných příborů je pevně spojený se jménem BIBUS. O významu této specifické výroby mluví i zřízení puncovní služby r. 1904 s oprávněním značkovat výrobky do 1 kg hmotnosti. Poprvé významně změnila historii průmyslové výroby v Moravské Třebové až 2. světová válka, kdy se veškerá výroba přeorientovala na dodávky leteckých součástek firmě METALBAU. Dalším historickým převratem je brutální vyhnání historických vlastníků – sudetských Němců - po skončení války, sloučení místních dílen národní správou a začlenění vzniklého celku do n. p. SANDRIK.

Vyvolávací cena: 500 Kč
Vydražená cena: 900 Kč