A63/058
Jaroslava Hatláková (1904-1989)
TĚLESO V PROSTORU
1936
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina z 50. - 60. let 20. století. 234x182 mm. Verso tužkou jméno autorky a rukou autorky technické poznámky.
Publikováno: G. Fragner, Funkeho žáci na Státní grafické škole v Praze, Praha 2016, s. 71-73; sbírky Moravské galerie v Brně, inv. č.: MG 8114.
Provenience: Soukromá sbírka, Rakousko.
Jaroslava Hatláková - pražská fotografka, manželka fotografa Jindřicha Hatláka. Vystudovala fotografii na SGŠ (do r. 1938), patřila k nejlepším žákům J. Funkeho. Její školní fotografie patří k nejdokonalejším projevům pozdní nové věcnosti a funkcionalismu. Nejvýznamnější je její série kompozic Těleso v prostoru z roku 1936. Pracovala pak jako fotografka na Přírodovědecké fakultě UK. Byla členkou ČKFA (asi od r. 1930).