A63/078
Karel Teige (1900-1951)
AKT ZA ZÁCLONOU
Ca 1936-1942
Koláž a dekalk, tuš. 253x185 mm. Verso tužkou podpis autora.
Konzultováno s PhDr. Antonínem Dufkem, PhD. Přiložen znalecký posudek Mgr. Jiřího Pátka ze dne 18. dubna 2019.
Stav A/B.
Na pravé straně přilepený kousek izolepy.
Provenience: Významná soukromá sbírka ČR, získáno na přelomu 70. a 80. let od Jaroslava Hoška (*1909).
Karel Teige - vůdčí postava české meziválečné kultury, avantgardy, výtvarný a literární kritik a teoretik umění 20. a 30. let 20. stol., publicista a překladatel, spoluzakladatel poetismu a Devětsilu (1920), člen Skupiny surrealistů v ČSR a mluvčí směru, autor koláží, fotomontáží, obrazových básní, grafik, knižní grafiky atd. Po maturitě na reálném gymnasiu (1919) začal studovat dějiny umění na FF UK, kde navštěvoval přednášky prof. K. Chytila, F. X. Šaldy či V. Birnbauma. Studium ukončil r. 1923. Působil jako redaktor či výtvarný referent časopisů Disk, Ruch (1919), Čas (1919-1921), Stavba (1923), ReD (1927). V letech 1929–1930 přednášel jako hostující docent sociologii architektury a estetiku na Bauhausu v Dessavě. Stál u zrodu Osvobozeného divadla (1925/1926) a byl i zakladatelem a předsedou Levé fronty (1929).