A63/238
Johann Baptist Homann (1664-1724)
REGNI BOHEMIAE, DUCATUS SILESIAE, MARCHIONATUS MORAVIAE ET LUSATIAE. TABULA GENERALIS
Ca 1720
Mapa Čech, Moravy a Slezska. Kolorovaná mědirytina na papíru, 480x570 mm (523x595 mm).
Johann Baptist Homann - nejvýznamnější německý kartograf, vydavatel a mědirytec 1. poloviny 18. století. Vystudoval jezuitskou školu, ale poté přestoupil k protestantismu. Roku 1687 se stal notářem v Norimberku, ale nedlouho poté se začal věnovat rytectví a tvorbě map. V 90. letech 17. stol. působil také ve Vídni. V roce 1702 založil v Norimberku kartografický obchod a nakladatelství, kde vydával mapy a atlasy. Jeho práce se vyznačují vysokou kvalitou i uměleckou hodnotou. Často spolupracoval např. s norimberským mědirytcem Christophem Weigelem (1654-1725). Roku 1715 se stal členem královské akademie věd v Berlíně a také byl jmenován císařským geografem na dvoře Karla VI. Po Homannově smrti fungoval podnik až do roku 1848 pod vedením jeho dědiců.