Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Závěsné stříbrné osmihranné špindlovky s emaily

A64/011

ZÁVĚSNÉ STŘÍBRNÉ OSMIHRANNÉ ŠPINDLOVKY S EMAILY

Anglie, Londýn, Benjamin Gray (1676-1764) 1. pol. 18. stol.
Mimořádně vzácné hodinky osmibokého tvaru s pláštěm z horského křišťálu zasazeným ve zlaceném stříbře, s prolamovaným a pestrými emaily malovaným ornamentálním dekorem. Kovový emailovaný ciferník je dělen fialovými římskými číslicemi a opatřen jednou tzv. Lilia ručkou a otvorem pro nátah. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaná a gravírovaná základová deska a můstek setrvačky, balustrové sloupky čtvercového půdorysu, značeno: "Ben: Gray LONDON". Celková (hrubá) hmotnost 75,94 g, 4x4,5 cm. Písmenný kód nan. Stav A. Funkční a jdoucí.

V roce 1716 je zaznamenáno, že Thomas Richard Wakelin v St. Giles-in-the-Fields vstoupil do učení k Benjaminu Grayovi, hodináři v St. Martin-in-the-Fields za částku 20 guinejí. Vzhledem k tomu, že jeho jméno není uvedeno v pozemkových knihách, předpokládá se, že si pronajal prostory v St. Martin, ale bydlel jinde. Existuje několik důkazů, že byl v roce 1727 v Pall Mall, jisté je, že v roce 1738 se přestěhoval do St. James`s Street West, kde založil obchod pod značkou „Ye Sun Dyall in thatched House Court“. V roce 1752 se přestěhoval do 74 Pall Mall, v té době se k němu připojil Francois Justin Vulliamy jako jeho partner. V roce 1821 byl Pall Mall přečíslován a z čísla 74 se stalo 68 (platné dodnes). 30. března 1742 král Jiří II. jmenoval Greye svým dvorním hodinářem - namísto Thomase Cartwrighta, za což dostal plat 150 liber. Katalog muzea Clockmakers Company ho v jednom případě označuje jako watchmakera a v jiném jako clockmakera. Těch pár kousků z jeho díla, které se zachovaly dodnes, má velmi vysokou úroveň propracovanosti a jsou vysoce dekorativní a skvěle zdobené. Byl jedním z prvních v Anglii, ne-li prvním, kdo vyráběl krokoměry. Hodinky vždy podepisoval, ale místo jejich číslování měl systém písmenného kódu. Jeho hodiny nebyly sečteny. Tři roky poté, co uzavřel partnerství s Francoisem Justinem Vulliamym, byla jeho dcera Mary vdaná za Vulliamyho. Gray zemřel v roce 1764.

Vyvolávací cena: 250 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku