Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Zlaté kapesní špindlovky s emailem na plášti

A64/030

ZLATÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY S EMAILEM NA PLÁŠTI

Francie, Paříž, Vauché (Vauchez) posl. třetina 18. stol.
Kapesní hodinky se zlatým pláštěm, stříbrný ráfek zdoben diamanty, zadní strana modrým guilloché emailem a reliéfními perličkami. Celková (hrubá) hmotnost 44,51 g, Ø 4 cm, ochranné pouzdro ze žlutého kovu Ø 4,5 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí ozdobných ruček a otvorem pro nátah. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno "Vauché A Paris 6166". Stav restaurováno. Funkční a jdoucí.

Za nejasných okolností a ve spojení s případem padělaných bankovek musí v roce 1760 kapitán justiční stráže Daniel Vaucher opustit hodinářské centrum Fleurier a manželku se šesti dětmi a odejít do Paříže. V archivech své země původu je zmiňován jako výrobce kameniny a fajánse, ale v roce 1767 je již v Paříži uváděn jako mistr hodinář, mezi léty 1769 až 1790 se sídlem na rue St-Pierre-aux-Boeuf, kde již je velmi prominentním řemeslníkem. V Paříži měl Daniel Vaucher pravděpodobně kontakty s Ferdinandem Berthoudem a vlivnými expatriovanými protestantskými souvěrci ze země původu. Snad díky nim se stal tak rychle hodinářem? Vděčí za to stejně i svým dětem, Jonas-Fredericovi, Jean-Henri-Davidovi, Francisovi, Jean-Jacquesovi, Samuelovi a v neposlední řadě dceři Isabelle-Salome (ve Švýcarsku vyučené hodinářce), kteří se k němu připojili v Paříži a vytvářeli skvělé hodinky podepsané Vauchez a Paris. Daniel Vaucher pracuje pro bohatou klientelu aristokratů a podílí se na slavném případu náhrdelníku královny. Sedm z jejich hodinek je stále v Louvru a další v několika muzeích v Evropě.