Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Zlaté dámské kapesní špindlovky

A64/037

ZLATÉ DÁMSKÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY

Francie, Paříž, Jacques Jérôme Gudin 70. léta 18. stol.
Dámské hodinky v bohatě zdobeném zlatém plášti, vykládaném žlutým a růžovým zlatem, aplikami z bílého kovu a bílými kamínky. Na zadní straně pláště zasazen oválný medailon, malovaný pestrými emaily s motivem trojice andílků (puttů). Celková (hrubá) hmotnost 48,67 g, Ø 4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí ozdobných ruček a otvorem pro nátah, značen: "Gudin A PARIS". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, na základně taktéž značeno výrobcem. Stav B. Funkční a jdoucí, včetně klíčku.

Jacques Jérôme (také Gérante) Gudin (1732-1789) se narodil v Paříži jako syn Jacquese Gudina a Henrietty Le Noir. Henrietta byla dcerou klenotníka Pierra Le Noir a sestrou Jean-Pierra Le Noir. Mistrem cechu hodinářů se stal dne 12. května 1762 a od té doby sídlil na Quai des Orfevres. V roce 1783 přesídlil na Rue Saint-Honoré. Jacques Jérôme podepisoval své hodinky "gudin fils" a "gudin". Několik let spolupracoval s Jeanem Baptistou André Furetem. Oženil se v roce 1755 s Geneviève Victoire Marteauovou, dcerou zlatníka Jeana Marteaua. Hodinky Gudin jsou ve sbírkách Windsor Castle, matematicko-fyzikálního salonu Drážďany, Equation regulator Musée des Arts et Métiers a Národního muzea Stockholm.

Vyvolávací cena: 16 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku