Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stříbrné kapesní špindlovky - lunární

A64/040

STŘÍBRNÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY - LUNÁRNÍ

Skotsko, Aberdeen, Angus 18. / 19. stol.
Vzácné historizující jednoručkové hodinky s champlevé rytým stříbrným ciferníkem a ukazatelem dne a noci jsou dokladem neutuchajícího zájmu o "starožitné" rarity a konzervativního přístupu skotského zákazníka, který rád ukazoval starobylost a kontinuitu rodinného dědictví na sklonku 18. století. Hodinky věrně napodobují vzácné exempláře z konce 17. století, strojek je však již podstatně modernějšího střihu. Stříbrné kapesní hodinky, celková (hrubá) hmotnost 125,18 g, Ø 5 cm. Stříbrný číselník s arabskými i římskými číslicemi a ukazatelem dne a noci (modrým emailem a zlatem malovaný kotouč ve výřezu ciferníku) je opatřen jednou černou minutovou ručkou. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky. Válcové sloupky. Na základně značeno: "Angus ABERDEEN 8653". Stav C. Nefunkční, letované uložení osy setrvačky, uvolněná osa, jinak chod funkční, včetně klíčku ve tvaru pistole.

Angus George je uváděn na adrese 72, Broad Street, Aberdeen mezi léty 1790-1830 (v tomto roce umírá). K jeho osobě se váže i zajímavý inzerát v novinách Edinburgh Evening Courant, z 27. srpna 1799: "Upozornění hodinářům." Krabice se čtrnácti stříbrnými hodinkami pro George Anguse, hodináře v Aberdeenu, na adrese tamní obchodní společnosti Mackie & Mackenzie, byla předána 9. srpna z the Mail Coach Office v Edinburghu na trase z Londýna a od té doby o ní nikdo neslyšel. Ke zpoždění mělo dojít jižně od Dundee. G. Angus připojuje čísla hodinek a žádá, budou-li některé z nich nabídnuty k prodeji, aby byly okamžitě zadrženy. Každý, kdo by krabici našel, dostane pěknou (nespecifikováno jak pěknou) odměnu, pokud se přihlásí jemu nebo některému z majitelů poštovních dostavníků na cestě.

Vyvolávací cena: 25 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku