Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Kapesní hodinky s pouzdrem zdobeným želvovinou

A64/042

KAPESNÍ HODINKY S POUZDREM ZDOBENÝM ŽELVOVINOU

Anglie, Londýn, E. Norton 80. léta 18. stol.
Kapesní hodinky s pláštěm ze žlutého kovu (mosaz) se zbytky zlacení, na vnitřní straně značeno "TH". Celková (hrubá) hmotnost 91,01 g (vč. pouzdra), Ø 4 cm, obal ze žlutého kovu je obložen želvovinou, Ø 4,8 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí šípových ruček. Strojek s vřetenovým krokem, zlacená mosaz, vyřezávaný můstek setrvačky, stříbrná deska regulátoru, válcové sloupky, značeno: "E. Norton London" a číslo 1691. Stav B - C. Funkční a jdoucí, včetně klíčku.

Eardley Norton se narodil v Lincolnshire v roce 1728 a zemřel roku 1792 (Jinde uváděn r. 1794). Jeho matka Elizabeth, vdova, jej v září 1743 přihlásila do učení k Robertu Dawsonovi, hodináři v Alfordu, Lincolnshire, a to na 7 let od 25. května 1743 za honorář 300 liber. Oženil se s Mary Swinnertonovou z Oswestry. Jako londýnský hodinář (watch and clock maker) pracoval od r. 1760 až do své smrti na 49 St. John Street, Clerkenwell. Od roku 1762 působil jako člen Clockmakers Company. Vedle výroby levných hodinek (u nichž často používal značku “Yeldrae” - fonetický přepis křestního jména) se propracoval až k výrobě hudebních a astronomických hodin a hodinek. Vyrobil čtyřciferníkové hodiny pro Jiřího III., nyní v Buckinghamském paláci. V roce 1771 obdržel anglický patent. Pro Jiřího III. vytvořil do královské sbírky hodin nádherné astronomické hodinky se čtyřmi ciferníky. Za tyto hodiny dostal tehdy Norton 1042 liber šterlinků. Další jeho pozoruhodnou prací jsou hudební hodinky, které vyráběl pro ruskou carevnu Kateřinu.

Vyvolávací cena: 14 000 Kč