Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Kapesní hodinky s kalendářem

A64/081

KAPESNÍ HODINKY S KALENDÁŘEM

Francie, Paříž, Brandt fils 18. / 19. stol.
Kapesní hodinky s pláštěm z pozlaceného stříbra s gravírovaným heraldickým motivem na zadní straně, na vnitřní straně značeno: "LHV3335". Celková (hrubá) hmotnost 100,41 g, Ø 5,5 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými arabskými číslicemi pro hodiny, minuty i datum, opatřen čtveřicí ruček (čas, datum a den v týdnu) a otvorem pro nátah a značen: "Brandt fils A PARIS". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, taktéž značeno výrobcem. Stav B. Funkční a jdoucí, včetně šatlénu s klíčkem v podobě pistole.

Brandt et Fils - firma zmiňovaná v Ženevě na konci 18. a počátkem 19. století, v Paříži 1800 Brandt amie (aime) /Baillie s. 38/, produkovala hodinky s 24hodinovými ciferníky, decimální hodinky (dle decimální časové soustavy, s níž přišla francouzská revoluce a kterou zrušil Napoleon v r. 1806), à bras en l`air (hodinky s figurální mechanikou na ciferníku, čas ukazují pozvedávající se obě ruce až do vzpažení), astronomické a kalendářní hodiny.