Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Konzolové hodiny

A64/173

KONZOLOVÉ HODINY

Francie, Paříž, Vincenti & Cie po r. 1855
Kyvadlové hodiny ve stylu Ludvíka XIV v dřevěné prosklené hranolové skříni na čtyřech nožkách, 34,5x28,5x14 cm, zdobené zlacenými bronzovými aplikami kanelovaných pilastrů s korintskými hlavicemi a perlovcových lišt. Skříň je dále zdobena marketerií ze želvoviny a jemně gravírovaného žlutého a bílého kovu s groteskovými motivy ve stylu André-Charlese Boulleho (1642-1732). Mosazný číselník na desce s gravírovaným florálním dekorem a aplikou, Ø 15,5 cm, dělený černými římskými číslicemi pro hodinový a rytými arabskými pro minutový cyklus, opatřený dvojicí černých ozdobných ruček a dvěma otvory pro nátah a bití. Pružinový strojek značen na zadní desce: "Vincenti & Cie, Medaille d`Argent 1855" a č. 1463. Stav restaurováno. Jdoucí po omezenou dobu, nutno vyčistit, promazat. Včetně klíče.

Korsický rodák Jean (Giovanni) Vincenti otevřel manufakturu na výrobu hodinek Vincenti & Cie v roce 1823 v Montbéliard. Kvůli finančním obtížím však o 5 let později zbankrotoval. Manažer továrny Jean "Albert" Roux převzal Vincentiho akcie a činnost firmy již o rok později obnovil. Vincenti tedy i přes své chatrné zdraví pokračoval v hledání nových výrobních metod. V Paříži se seznámil s Henrim Lareschem, který se stal jeho poradcem v těchto záležitostech. Již roku 1834 získala firma za své výrobky stříbrnou medaili v Paříži, tohoto úspěchu se však již Vincenti nedočkal, zemřel o rok dříve. Po jeho smrti převzal vedení společnosti Albert Roux. V roce 1855 byla oceněna dokonce zlatou medailí. Firma existovala do roku 1923.