A64/175
KARTELOVÉ LYRA HODINY S DATUMÁŘEM
Francie, Paříž, Laurent
okolo 1800
Nástěnné kyvadlové hodiny s pružinovým strojem uloženým v klasicistní skříni tvaru lyry, dřevo dýhované kořenicí a apliky ze zlaceného bronzu: vavřínové ratolesti, mačkané stuhy (mašle), dvojice orlích hlav, květy a perlovce, 99x44x12 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými arabskými číslicemi pro hodinový i minutový (po čtvrthodinách) cyklus a datumář, opatřen trojicí Breguet ruček a dvěma otvory pro nátah a bití, Ø 17 cm. Strojek s kotvovým krokem, neznačen.
Nejdoucí, kompletní, stroj v nálezovém stavu je třeba vyčistit.
Pařížský výrobce hodin, člen poroty zodpovědné za rozhodování záležitostí týkajících se nového republikánského časového systému v roce 1794 a tvůrce několika decimálních skeletových hodin.