Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Vzduch

A65/028

Václav Hollar (1607-1677)

VZDUCH

1647
Mědirytina na ručním papíře, 138x206 mm, zn. v tisku vlevo dole „P: van Auont inv:“ a v tisku vpravo dole sign. a dat. „W: Hollar fecit, 1647“. Čtyři cherubové se vznáší vzduchem v okolí stromu ve společnosti rozličného ptactva. Hollarovo ztvárnění jednoho ze čtyř přírodních živlů, zařazených do cyklu dekorativních panelů s motivy dětských her. Parthey 522.

Václav Hollar – český barokní rytec a kreslíř. Mezi jeho časté náměty patřily přírodní motivy, krajiny, veduty, mapy, portréty, městské prospekty na volných listech i v souborech. Od roku 1627 působil v dílnách ve Frankfurtu nad Mohanem u Matthäuse Meriana, ve Štrasburku, v Kolíně nad Rýnem a v Antverpách. Od roku 1636 pracoval ve službách hraběte Thomase Howarda z Arundelu, s nímž se dostal do Anglie.

Vyvolávací cena: 4 900 Kč