A65/044
Jiří Židlický (1895-1950)
SRNEC
Kresba barevnými pastely na papíře béžového tónu, 470x420 mm (celkový rozměr včetně rámu 670x595 mm), sign. vpravo dole "Židlický". Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Narodil se v Novém Městě na Moravě. Bratr jeho matky Dr. F. X. Halas byl malíř, znalec umění a ředitel městského muzea v Praze. Již od mládí podporoval synovcovy umělecké aktivity. Vzal jej k sobě do Prahy, kde Jiří později nastoupil na České vysoké učení technické. Narukoval do I. světové války, kde byl vícekrát zraněn. V roce 1919 byl přijat jako válečný veterán do 3. ročníku Vyššího lesnického ústavu v Zákupech. V tomto období se intenzivněji věnoval výtvarné práci, zaujal karikaturami spolužáků i profesorů a plenérovými studiemi venkovských staveb či lesních zákoutí. Roku 1922 se vrátil do Nového Města a nastoupil místo lesního adjunkta, poznal zblízka lesnickou a mysliveckou práci, shromáždil řadu studijních poznatků a obrazových záznamů fauny i flóry, přičemž se pilně věnoval i jejich výtvarnému zpracování. Tehdy se také definitivně rozhodl pro uměleckou dráhu. Vrátil se do Prahy ke strýci a začal studovat malířství u F. Engelmüllera, odchovance Mařákovy krajinářské školy, grafickým technikám se učil od B. Klimeše, ale rozhodující vliv na něj měla malířská škola předního českého animalisty L. Vacátka.