Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Kaple v Koroužném

A65/054

Karel Kryl (1919-1978)

KAPLE V KOROUŽNÉM

1976
Akvarel na papíře, 580x445 mm (výřez z pasparty), sign. vpravo dole "K. Kryl", zn. na zadní straně autorským štítkem. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Krylovým oblíbeným tématem byly domy na brněnské periferii, postupně při zobrazení architektury přecházel od realismu k výraznému zjednodušení a plošné stylizaci, následně rozšiřoval svůj okruh námětů. Kladl důraz na vztahy barevných ploch, vymezoval geometricky strohé formy výraznými tmavými konturami. Karel Kryl ovládal množství různorodých technik, kresbu, akvarel, olejomalbu, vytvářel i plastiky a reliéfy, navrhoval vitráže, mozaiky i monumentální kompozice v architektuře. Malbu studoval soukromě u prof. Šindeláře a sochaře Kapinuse. Celý život působil v Brně, byl členem umělecké skupiny M-Brno a Sdružení Q Brno.