Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Horská scenérie s jezerem Königssee

A65/120

Adolf Chwala (1836-1900)

HORSKÁ SCENÉRIE S JEZEREM KÖNIGSSEE

Olej na plátně, 80x116 cm, sign. uprostřed dole "Chwala". Rámováno ve zlaceném blondelovém rámu. Typická autorova tvorba představující jezero Königssee, ukrývající se mezi Bavorskými alpami. Malba krajiny zobrazuje panensky čistou horskou přírodu spolu se smaragdově zbarvenou jezerní vodou, na které pluje malá pramice s osamoceným jezdcem. Adolf Chwala zde dokazuje své mistrné obrazové zpracování, při kterém se mu podařilo zachytit až magickou atmosféru, kterou alpská krajina nabízí. Stav B - C.

Adolf Chwala - pražský rodák a později významný vídeňský malíř. Od r. 1851 studoval na Akademii v Praze u M. Haushofera. R. 1864 se natrvalo usídlil ve Vídni. Cestoval po českých zemích, Bavorsku a Rakousku a všude maloval převážně krajiny. V r. 2011 se v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě konala jeho souborná výstava.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.