Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Husitská krajina

A65/157

František Foltýn (1891-1976)

HUSITSKÁ KRAJINA

1950/1951
Olej na plátně, 87x104 cm (výřez z rámu), zn. na zadní straně "foltýn B 1950-1951 Husitská krajina (II. ST.)". Rámováno. Stav A.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. A. Hofbauera a E. Dítěte, později v Paříži na Académie Julienn a Académie Grande-Chaumière. V letech 1914–1918 bojoval na frontě v Rusku a v Albánii, po válce se usadil na Slovensku. V letech 1924–1934 žil a tvořil v Paříži, v roce 1934 se natrvalo vrátil do Československa a usadil se v Brně. Stal se jedním ze zakládajících členů brněnské Skupiny výtvarných umělců a také v Paříži skupiny Abstraction-Création. V raném období tvorby je zjevné okouzlení krajinou a malířský zájem o člověka, vytváří obrazy se sociálním důrazem. Využívá principů kubismu a obrací se též k Cézannovi, později se začal přibližovat abstrakci. Již během války se ale opět obrátil od abstraktní malby zpět ke krajině, a to především české.

Vyvolávací cena: 6 000 Kč
Vydražená cena: 13 000 Kč