A65/431
Milan Metelák (1928-1993)
VÁZA HUTNÍ SKLO
Sklárna Borské sklo, závod Harrachov
60. léta 20. stol.
Hutně tvarovaná váza z masivního bezbarvého skla, podjímaného zelenou sklovinou a se zataveným bublinkovým dekorem ze série "Kapky deště".
V. 27 cm.
Neznačeno.
Srov.: J. Mergl: Z Nového Světa do celého světa, Praha 2012, s. 397 a n.
Český umělecký sklář a malíř, železnobrodský rodák z rodiny sklářského výtvarníka a prvního ředitele tamní sklářské školy Aloise Meteláka. Tuto školu také mezi léty 1943-1947 vystudoval, v letech 1948-1952 pak pokračoval na VŠUP v Praze v ateliéru Karla Štipla. V roce 1955 nastoupil do Harrachovské sklárny, jíž zůstal věrný po celý život a jež pak pracovala převážně podle jeho návrhů. Kromě nápojového skla navrhoval vázy, mísy, žardiniéry a svícny, vyráběné hutní technikou. Koncem 50. let proslul návrhy s využitím technologie vkládání skleněné tkaniny do skleněných polotovarů (Harrtil). Jeho mladší bratr Luboš Metelák (* 1934) se proslavil jako rytec ve sklárně Moser.