Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Zlaté kapesní hodinky se šatlénem

A65/739

ZLATÉ KAPESNÍ HODINKY SE ŠATLÉNEM

USA, Massachusetts, Waltham 2. pol. 19. stol.
Zlaté kapesní hodinky se starším dekorativním šatlénem ze zlaceného bronzu a barevného zlata s přivěšeným klíčkem a prázdným pečetidlem (lapis lazuli), vnější plášť hodinek bohatě zdoben gravírováním a žlutým a bílým zlatem (florální motivy), celková (hrubá) hmotnost 156,43 g, Ø 3,8 cm. Na vnitřním plášti značeno: "202321 C.W.M F`G Co. WARRANTED U.S ASSAY 14 K". Bílý ciferník je dělen modrými arabskými číslicemi, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a samostatnou vteřinovkou. Strojek značen: "AMERICAN WALTHAM WATCH Co. 5722431". Stav A. Funkční a jdoucí.

Firmu původně založil Aaron Dennison a nesla název Dennison, Howard a Davis, po bankrotu v roce 1857 ji se skupinou spřátelených hodinářů koupil opět Aaron Dennison. Ještě v r. 1859 ji přejmenovali na American Watch Comp. (AWCo). Za občanské války byla výroba zcela utlumena, poté se však společnost stala hlavním dodavatelem železničních chronometrů pro různé železnice v Severní Americe a více než padesáti dalších zemích. V roce 1876 společnost předvedla první strojní zařízení pro automatickou výrobu šroubů a získala první Zlatou medaili v soutěži přesnosti hodinek na výstavě Philadelphia Centennial. V roce 1885 se název společnosti změnil na American Waltham Watch Company (AWWCo), v roce 1907 pak na Waltham Watch Co. (WWCo), v roce 1923 krátce na Waltham Watch and Clock Company a nakonec v roce 1925 na Waltham Watch Company (WWC). Mezi léty 1850 až 1957 vyrobila firma asi 40 milionů hodinek, hodin, rychloměrů, kompasů, časových pojistek a dalších přesných přístrojů. Sériová čísla jsou evidována a lze podle nich zcela přesně zjistit dobu vzniku.