Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Busta Jiřího z Poděbrad

A65/773

↑ Zpět na položky « »

BUSTA JIŘÍHO Z PODĚBRAD

Čechy, Hořovice, První hořovická slévárna kujné litiny, Bratři Čermákové v Hořovicích 1895
Poprsí českého krále Jiříka z Kunštátu a Poděbrad, bronz patinovaný, 26x24,5x12 cm, značeno na zadní straně soklu: "1895. Br. Čermákové v Hořovicích". Zhotoveno u příležitosti Národopisné výstavy českoslovanské jako jedna z výher výstavní loterie. Stav A.

Zakladatel Antonín Čermák nejdříve s pomocí svých bratrů zřídil v Hořovicích výrobu litinových klíčů. Posléze se v roce 1873 rozhodl postavit slévárnu kujné litiny. Výroba se postupně zvyšovala a vyžadovala větší prostory. Čermákovi sourozenci se stali jeho společníky. Povolení ke stavbě nové slévárny získal v roce 1882. Následující rok ohlásil veřejnou obchodní společnost s bratrem Františkem a žádal o zapsání společnosti do obchodního rejstříku. V roce 1898 byla slévárna přejmenována na První hořovickou slévárnu kujné litiny bratří Čermáků. Za své kvalitní výrobky byla opakovaně oceňována: v roce 1879 bronzovou medailí z Průmyslové výstavy v Praze, 1881 stříbrnou medailí ze Zemědělské výstavy v Chrudimi, 1891 stříbrnou medailí ze Zemské jubilejní výstavy v Praze. Kristýna Kroupová, Hospodářský život Hořovic do roku 1945 (dipl. práce na Ped. fak. UK), s. 60 a n.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »