Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Okno kláštera

A66/011

Drahomír Josef Růžička (1870-1960)

OKNO KLÁŠTERA

20. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 153x114 mm. Recto tužkou vlevo dole pod obrazem značeno: "The cloister window", vpravo: "Dr Ruzicka". Verso tužkou podpis autora: "D. J. Růžička". Stav A.

Americký lékař a amatérský fotograf českého původu. S rodiči emigroval do USA, medicínu vystudoval ve Vídni a po návratu provozoval ve Spojených státech lékařskou praxi. Fotografování se věnoval od roku 1909, oblíbil si především obyčejné každodenní a také krajinné motivy a v neposlední řadě i New York a jeho architekturu. Zpočátku se inspiroval piktorialismem Alfreda Stieglitze. Přátelil se také s Edwardem Steichenem a Clarencem Hudsonem Whitem, se kterým spoluzaložil společnost Pictorial Photographers of America (1916). Později se přiklonil k puristickému piktorialismu, tvorbě pozitivů ryze mechanickou projekcí negativů odmítající ušlechtilé fotografické procesy. Experimentoval i s barevnou fotografií. V roce 1921 vystavoval v Praze své práce v tomto směru, odmítajícím jakékoli zásahy do negativů i pozitivů. Tato výstava měla zásadní vliv na formování české meziválečné fotografie. Ovlivnil řadu českých fotografů, např. J. Funkeho, A. Schneebergera, J. Rösslera, J. Sudka a další. Jeho díla se nacházejí ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku či J. Paul Getty Musea.

Vyvolávací cena: 8 000 Kč