Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Tanečnice

A66/022

Jaroslav Balzar (1894-1945)

TANEČNICE

Černobílá bromostříbrná fotografie sépiového tónu na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 218x162 mm. Recto vlevo dole značeno v negativu "BALZAR PRAHA". Adjustováno na kartonu 265x200 mm. Stav A/B.
Několik lehkých škrábanců v horní polovině obrazové plochy.

Český fotograf, klasik ateliérového portrétu 20.-40. let 20. stol., jehož ateliér patřil k nejexkluzivnějším v tehd. Praze. Vyučil se u fotografa Karla Dvořáka v rodném Josefově u Jaroměře. Praxi získal v pruském Slezsku, Lucembursku a mezi léty 1912–1914 v pařížském Reutlingerově ateliéru. Po vzniku Československa se usadil v Praze. Na počátku samostatné profesionální praxe se pohyboval ve filmovém prostředí. V r. 1922 si zřídil vlastní ateliér, který se posléze usídlil na Jungmannově náměstí č. 1. Zpočátku byl tedy ovlivněn filmovým expresionismem, později glamour fotografií amerických hollywoodských hvězd. Kromě portrétů fotografoval vytříbeným způsobem také akty. Zač. 30. let se spřátelil s Vlastou Burianem, v jehož časopisu "Ozvěny" pak publikoval své fotomontáže. Vybrané práce jeho ateliéru byly mnohdy publikovány i v dobových odborných a společenských magazínech. R. 1942 byl za své zásluhy jmenován předsedou Zemské jednoty společenstev fotografů v Čechách. Zemřel za nevyjasněných okolností v červenci 1945.

Vyvolávací cena: 2 500 Kč
Vydražená cena: 2 500 Kč