Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Na balkoně

A66/037

Josef Čapek (1887-1945)

NA BALKONĚ

1910
Kombinovaná technika - tuš a tužka na papíru, 205x120 mm (výřez pasparty; celkový formát 315x245 mm), zn. vlevo dole tužkou "Paříž", sign. a dat. vpravo dole tužkou "Č 1910". Dílo posoudila a posudkem opatřila PhDr. Pavla Pečínková, CSc. Z posudku PhDr. Pavly Pečínkové, CSc: „[...] Předložená práce pochází z pozůstalosti Mojmíra Helceleta, brněnského lékárníka, bibliofila a sběratele obrazů... Helcelet byl prvním soukromým sběratelem, který se zajímal o dílo Josefa Čapka... Práce patří do souboru kreseb, které Čapek vytvořil během svého několikaměsíčního pobytu v Paříži v období 1910-11, a představuje zajímavý doklad jeho výtvarných počátků... V Čapkově pozůstalosti se zachovalo několik podobných momentek... Stav kresby i podkladu odpovídá vyznačené dataci. Podpis je autentický... V dochované Čapkově korespondenci je uložen dopis M. Helceletovi ze dne 26. 2. 1918, který se zjevně vztahuje i k předložené práci...[...]“. Stav A.

Odborné vzdělání nabral při dvouletém studiu tkalcovské školy ve Vrchlabí. Jako malíř se inspiroval dobovým kubismem, jejž ve svém díle osobitým způsobem přetavil. Jeho svébytný rukopis mají i četné ilustrace, knižní obálky nebo scénické návrhy.

Vyvolávací cena: 12 000 Kč
Vydražená cena: 12 000 Kč