Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Kompozícia so sklenenými tabuľami

A66/049

↑ Zpět na položky « »

Miloš Dohnány (1904-1944)

KOMPOZÍCIA SO SKLENENÝMI TABUĽAMI

1932-1933
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 134x98 mm. Verso značeno autorským razítkem, další poznámky tužkou. Stav A/B.
Lehce roztřepené rožky, verso stopy po adjustaci. Další exemplář většího formátu uložen ve sbírkách Slovenské národné galérie, inv. č.: UP-DK 4186. Publ.: A. Hrabušický, Miloš Dohnány, Bratislava 2004, s. 36.

Miloš Dohnány - jeden z nejvýraznějších fotografů meziválečného Slovenska, publicista, organizátor a kritik fotografie. Narodil se v Linci, po vzniku Československé republiky se začátkem roku 1919 s rodinou přestěhoval do Bratislavy. Zde absolvoval gymnázium, v roce 1923 pak Odbornou školu Československých státních drah v Olomouci. Stejně jako jeho otec pracoval celý život na železnici. S fotografováním začal ve dvacátých letech, publikoval své snímky i texty o fotografii v různých slovenských a českých periodikách (Fotografický obzor, Rozhledy fotografa amatéra, Pestrý týden, Lidové noviny, Nový svet, Slovenská politika, Slovenský denník, Slovenský hlas, Slovák, Robotnícke noviny, Železničný časopis). V letech 1932-1934 studoval na ŠUR v Bratislavě. Na Ředitelství dopravy a veřejných prací v Bratislavě vedl fotografické a filmové dokumentační oddělení. Byl členem a později i místopředsedou fotosdružení YMCA. Jako frekventant večerních kurzů fotografie Jaromíra Funkeho na ŠUŘ se stal nejdůležitějším zastáncem fotografické moderny na Slovensku. V roce 1938 se podílel na přípravě výstavy Slovensko ve fotografii v Zemědělském (dnešním Slovenském národním) muzeu.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »