Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Akt

A66/067

↑ Zpět na položky « »

Bohumil Šťastný (1905-1991)

AKT

Ca 1930-1945
Černobílá bromostříbrná fotografie dotvořená Sabatierovým efektem na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 230x173 mm (233x176 mm). Verso značeno autorským razítkem, doplněným poznámkami perem. Stav A. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č.: MG 5843.

Bohumil Šťastný - pražský fotoreportér, zakladatel fotografického žurnalismu a průkopník barevné fotografie ve 30. letech. Vystudoval Státní grafickou školu v Praze, od roku 1926 pracoval jako redakční fotograf Pestrého týdne, kde publikoval převážně anonymně. Věnoval se také dokumentaci pražské kultury, např. výstav Mánesa či Umělecké besedy, zajímal se i o lékařské prostředí a reprodukoval výtvarná díla pro nakladatelství Orbis či Melantrich. Kromě fotoesejů se zabýval také zátiším, portrétem, architekturou a reklamní fotografií (např. pro Poldi Kladno, Vítkovické železárny či Jawu). Ve své experimentální tvorbě využíval také fotomontáž, vícenásobnou expozici či optickou deformaci obrazu. Pod režií Evžena Markalouse pořídil sérii snímků z pražských nemocnic. V tomto cyklu se objevily snímky deformovaných obrazů na kovových plochách reflektorů a jiného zařízení, které byly vystaveny v roce 1929 na přelomové výstavě Film und Foto ve Stuttgartu. Koncem 30. let fotil na Podkarpatské Rusi lidové kroje a architekturu, za 2. svět. války pak např. korunovační klenoty, ale také mikrofilmy pro zahraniční odboj. Dokumentoval také Pražské povstání, tyto jeho fotografie r. 1946 otiskl L. Moholy-Nagy v knize "The New Vision". Byl členem a, v letech 1932-1948, předsedou Českého fotografického spolku. Do roku 1965 působil také pedagogicky na Státní průmyslové škole grafické v Praze. V roce 2008 věnovala jeho dcera část jeho děl Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »