Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Koupání

A66/104

↑ Zpět na položky « »

Ladislav Sitenský (1919-2009)

KOUPÁNÍ

30. - 40. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném kartonu, původní autorská zvětšenina. 165x140 mm. Verso tužkou podpis autora a rozměry, barevnou tužkou jméno autora. Stav A.

Významný pražský fotograf, jeden z předních českých fotografů 2. světové války, jíž se zúčastnil jako člen československé zahraniční armády na západní frontě. Studoval gymnázium, od 14 let začal fotografovat a již o rok později publikoval časopisecky první snímky. Od roku 1937 přispíval do týdeníků Ozvěny a Ahoj na neděli; velký úspěch sklidily jeho snímky z pohřbu T. G. Masaryka. Po maturitě nastoupil ke studiu architektury na ČVUT. V roce 1939 měl první výstavu a zdokumentoval vpád okupační armády do Prahy. V souvislosti se stipendiem francouzského institutu Ernsta Denise odjel téhož roku do Paříže k architektu Perretovi. Na podzim nastoupil do armády a získal povolení k fotografování. Roku 1940 byl přeložen k letectvu a působil pak v Británii u 312. stíhací perutě RAF. Po válce se vrátil do Československa a začal se plně věnovat fotografování, vstoupil do Svazu výtvarných umělců. Fotografoval pro letecký časopis Rozlet, propagační snímky pro ministerstvo obchodu a zdravotnictví a také pro Čedok, zdokumentoval např. Expo 58 v Bruselu. K jeho dalším zásadním tématům patřila krajina a Praha. Vydal řadu fotografických publikací a vystavoval mnohokrát doma i v zahraničí. Obdržel četná vojenská vyznamenání i ocenění své umělecké tvorby, např. v roce 2007 medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »