Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Předvolební diskuze na Wall Street (Ze souboru Ostrované)

A66/162

↑ Zpět na položky « »

Jan Lukas (1915-2006)

PŘEDVOLEBNÍ DISKUZE NA WALL STREET (ZE SOUBORU OSTROVANÉ)

1972
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 164x242 mm. Verso značeno autorským razítkem, kuličkovým perem název díla, lokace, datace a další poznámky tužkou. Stav A/B.
Lehce roztřepené rohy a okraje, jemné praskliny v emulzi v horní části. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 14100. Publ.: J. Moucha, Jan Lukas, Praha 2003, obr. č. 77.

Jan Lukas - český fotograf, 1966 emigroval do USA. Jeho rozsáhlé dílo sahá od krajinářské fotografie přes fotografie architektury a portréty až k reportážní fotografii, mezi jejíž zakladatele je u nás řazen. Fotografovat začal už ve 12 letech a spolupracoval s nejrůznějšími českými a později i zahraničními časopisy. V letech 1925-1936 studoval grafickou školu ve Vídni. Po studiích nastoupil jako kameraman propagačního oddělení v Baťových filmových studiích ve Zlíně, kde natáčel především reklamy. Nafotil zde také řadů důležitých snímků právě z Baťovy éry. Dokumentoval důležité momenty z české historie, z nichž mnohé jsou shrnuty v cyklu Pražský deník 1938–1965, který zachycuje válečné události i nástup komunismu. Po odchodu do New Yorku vytvořil soubor velkoformátových fotografií "New York/Pompeje", zachycoval dění v ulicích i své krajany v Americe. Hodně cestoval a snažil se o zachycení svobodných míst ve světě, jako byl např. Západní Berlín, Manhattan či starý Jeruzalém. Tento cyklus nazval Ostrované. Výstavy jeho prací se uskutečnily ve významných galeriích u nás i v USA.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »