Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Bez názvu

A66/166

↑ Zpět na položky « »

Jaroslav Vávra (1920-1981)

BEZ NÁZVU

Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 235x175 mm. Verso tužkou autorské poznámky. Stav A.

Jaroslav Vávra - moravský avantgardní fotograf. Zpočátku působil v Brně, kde začal studovat VUT a později Právnickou fakultu. V roce 1948 se natrvalo usadil v Olomouci. Po počáteční krátké malířské kariéře se stal spoluzakladatelem olomoucké fotografické skupiny DOFO (1958). Roku 1969 zde založil také fotografickou sekci Vlastivědné společnosti muzejní, do r. 1971 byl i jejím předsedou. Působil také jako pedagog (Škola výtvarné fotografie v Brně, Institut výtvarné fotografie v Olomouci), publicista, kritik a organizátor výstav, byl členem Klubu fotografů amatérů. V 60. a 70. letech se řadil mezi nejvýznamnější tvůrce fotografického aktu v Československu, experimentoval na tomto poli i s barevnou fotografií. Na začátku 70. let vznikl např. cyklus Květy zla, inspirovaný Ch. Baudelairem. Vycházel z pop-artové a op-artové estetiky a lettrismu; z dalších témat se věnoval také člověku ve městě. V roce 2011 uspořádalo Muzeum umění Olomouc jeho první retrospektivní výstavu Lovec obrazů.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »