Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Madona s dítětem

A68/606

MADONA S DÍTĚTEM

Belgie, Mechelen, 1. třetina 16. stol.
Dřevořezba komorního charakteru, pojednaná jako vysoký reliéf pro čelní pohled, je adjustována na vyšším profilovaném soklu potaženém tkaninou. Stojící Panna Maria s Ježíškem v náručí se stylově řadí ke skupině tzv. "poupées de Malines". Frontálně pojatá Madona s vysokým čelem, mandlovýma očima a drobnými ústy má dlouhé splývající zvlněné vlasy kolem hlavy upraveny do věnce, štíhlé tělo subtilních proporcí je oděno v dlouhých červených šatech a bohatě zřaseném plášti. Dítě, jehož oděv barevně koresponduje s matčiným, drží oběma rukama kolem ramen zavěšený řetízek s pomanderem. Dřevo, polychromie, zlacení, červený samet, celková v. 41 cm (figura 35,5 cm), na ploché zadní straně opatřeno závěsem. Stav C. Stopy po červotoči, místy setřená či opadávající polychromie. Osvědčení k trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty, NPÚ Brno 2020.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.