A68/648
Kašpar Duncker (1769–1834)
STŘÍBRNÁ KONVICE
Čechy, Praha,
1779 / 1807
Osmiboká konvice kónického tvaru s dlouhou zoomorfní hubicí a převýšeným esovitým uchem, víko je opatřeno figurálním úchytem v podobě sedícího buldočka, po stranách reliéfní medailony s antikizujícími profilovými hlavami, pod okrajem florální bordura. Ag 812,5/1000, celková (hrubá) hmotnost 1039 g, v. 25 cm, puncovní značky S-04 (víko) a S-17 / S-18, přepuncovací zn. S-15, osvobozovací zn. S-23, mistrovská zn. "C.D".
Kašpar Duncker - významný pražský zlatník období klasicismu. Vyučil se u Jakuba Fortnera, s jehož dcerou se roku 1796 oženil. V roce 1799 složil mistrovskou zkoušku a stal se mistrem v Hradci Králové. V roce 1802 získal městské právo v Praze, 1804 byl přijat do zdejšího cechu. V jeho dílně se vyučil A. Kindl, F. Proschanský, B. Spilker, A. Staněk, A. Šťastný a H. Wedl. Vytvářel stolní i chrámové nádobí, z jeho kvalitně modelovaného díla se dochovalo jen nemnoho drobnějších prací. D. Stehlíková, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví, Praha 2003, s. 111.