O16/530
Josef Drahoňovský (1877-1938)
AMORET NA DELFÍNECH
Čechy, Bechyně, Výrobní družstvo keramické,
30. - 40. léta 20. stol.
Dekorativní plastika amoreta sedícího na dvou delfínech, v náručí držícího rybu, č. modelu 1010. Bělostřepá pórovina, bíle glazovaná (glazura krakelovaná, drobné oděrky).
Lit.: J. Hořava, Keramika z Bechyně. Výrobní družstvo keramické v Bechyni (1903-1924). Keramická akciová společnost v Bechyni (1922-1942), České Budějovice 2019, s. 48.
V. 19,5 cm.
Sign. na boční straně podstavce „DRAHOŇOVSKÝ“, na podední černě tištěná podglazurní zn. "KS BECHYNĚ Made in Czechoslovakia".
Český sochař, glyptik, medailér a sklářský výtvarník, vystudoval šperkařskou školu v Turnově a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér Stanislava Suchardy a Celdy Kloučka, od 1908 působil jako profesor speciálky pro dekorativní modelování a broušení polodrahokamů, věnoval se návrhům rytého skla, gem a sochařské práci, vytvořil několik pomníků i drobných keramických plastik interiérového charakteru.