Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Amoret na delfínech

O16/530

Josef Drahoňovský (1877-1938)

AMORET NA DELFÍNECH

Čechy, Bechyně, Výrobní družstvo keramické, 30. - 40. léta 20. stol.
Dekorativní plastika amoreta sedícího na dvou delfínech, v náručí držícího rybu, č. modelu 1010. Bělostřepá pórovina, bíle glazovaná (glazura krakelovaná, drobné oděrky). Lit.: J. Hořava, Keramika z Bechyně. Výrobní družstvo keramické v Bechyni (1903-1924). Keramická akciová společnost v Bechyni (1922-1942), České Budějovice 2019, s. 48. V. 19,5 cm. Sign. na boční straně podstavce „DRAHOŇOVSKÝ“, na podední černě tištěná podglazurní zn. "KS BECHYNĚ Made in Czechoslovakia". Stav B.

Český sochař, glyptik, medailér a sklářský výtvarník, vystudoval šperkařskou školu v Turnově a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér Stanislava Suchardy a Celdy Kloučka, od 1908 působil jako profesor speciálky pro dekorativní modelování a broušení polodrahokamů, věnoval se návrhům rytého skla, gem a sochařské práci, vytvořil několik pomníků i drobných keramických plastik interiérového charakteru.